Orientační kalkulace výuky a výcviku v autoškole
Kolik stojí kurs a jaké jsou náklady na hodinu výcviku ?
Velká část klientů se při výběru autoškoly zajímá jen o cenu kursu. Zkusme se zeptat jinak. Zajímejme se o to, kolik stojí hodina výcviku a kolik hodin výcvik obsahuje!!! Zdánlivě omračující cena za kurs se Vám nebude jevit tak vysoká, když zjistíte, co všechno kurs obsahuje. Naopak: necháte-li se nalákat na nepřiměřeně nízkou cenu, můžete zjistit, že jste zaplatili za hodinu i dvakrát tolik, než je obvyklé.
Jaké jsou tedy náklady autoškoly na jednu hodinu výcviku ?
- Samotná mzda instruktora se pohybuje od 71 do 150 Kč hrubého na hodinu. (71 Kč za hodinu je minimum v dané platové třídě). Řekněme tedy reálně 125 Kč. Pokud připočteme zdravotní a sociální pojištění, potom mzdové náklady jsou 96 - 202 Kč. Řekněme 169 Kč.
- Auto ujede za hodinu cca 20 km, při spotřebě okolo 9 l na 100km a ceně 34 Kč za litr, jsou náklady na benzín až 61 Kč na hodinu.
- Pořizovací cena vozidla Š Fabia Classic je s výbavou pro AŠ okolo 250000 Kč. Při 3 letém úvěru při navýšení 20% to je cca 300000 Kč. Při 2000 hodinách za rok je to přibližně 50 Kč za hodinu.
- Opravy a pneu vycházíz praxe na cca 0,7 Kč na 1 km, tedy asi 14 Kč na hodinu.
- Pojištění, povinné ručení a silniční daň je asi 18000 Kč za rok, tedy asi 9 Kč na hodinu.
- Pochopitelně nelze jet na doraz a je nutná rezerva na nepředvídané opravy řekněme 10000 za rok, tedy 5 Kč na hodinu.
Součtem výše uvedených položek se dostaneme na 308 Kč. Vynásobeno 29 hodinami (28+zkouška) praktické jízdy to dělá 8932,-Kč.
Ale pozor! Toto jsou pouze náklady na samotné vozidlo a učitele jízdy.
Výuka teorie, první pomoci a údržby obsahuje formou dálkového studia 17 hodin, při kurzu o 5 žácích vychází (17x125x1,35):5 = 574,- Kč
Náklady na praktickou jízdu vozidlem a teorii jsou tedy pro jednoho žáka 9506,- Kč
Ještě jsme nezačali počítat nájem za autocvičiště a učebnu, reklamu, materiál, investice, elektřinu, topení, ostatní provozní režii, plat sekretářky, účetní, majitele firmy, a další položky, které firma platit musí. Tyto náklady jsou velmi individuální a odvíjejí se od počtu žáků v autoškole, velikosti a umístění provozovny apod.
Pro úplné zjednodušení na výše uvedené položky přidejme 30% na režii a dostáváme se na 12357,- Kč.
Vzhledem k tomu, že autoškola je většinou provozována soukromými firmami, přisuďme ji v kalkulaci zisk 10%, tj. v tomto případě 1236,- Kč.
Sečteno a podtrženo to dělá 13 593,- Kč za výcvik skupiny B.
Určitě nelze říci, že právě tolik by měl přesně stát výcvik na osobní auto. Ale za takovou částku byste rozhodně měli dostat v solidní firmě kvalitní výcvik.
Realita je ovšem taková, že ceny za výcvik např. v hlavním městě Praze se pohybují někdy již od 8000 do přibližně 13000 Kč za běžný kurs. Jak je to možné? Mimo Prahu je rozptyl ještě větší.
Samozřejmě největší vliv má konkurence. Vzhledem k tomu, že všechny autoškoly mají žákům poskytnout stejný rozsah služeb, teoreticky by se jejich ceny neměly příliš lišit. Pokud se někdo dramaticky odlišuje, mělo by Vám to být přinejmenším podivné.
Majitel autoškoly musí zvažovat v rámci konkurenčního chování řadu faktorů, například:
- dobře zaplatit učitele a mít kvalitní personál nebo za nízkou mzdu velkou fluktuaci
- koupit nová vozidla nebo použít starší, ojetá vozidla a ušetřit na pořizovací ceně, nikoli však ale na provozu
- ušetřit např. na havarijním pojištění a riskovat velké náklady při zaviněné nehodě
Všechny úspory jsou vždy kompromisem mezi kvalitou a cenou. Kvalitní autoškola hledá rovnováhu.
Výpočty odpovídají cenám a podmínkám k 1.3.2011 a jsou zjednodušené.