Policie obvinila jednatelku autoškoly

Oblast: Celostátní deníky
Zpracováno: 14.07.2007 06:32
Identifikace: DCMF20070714090005
Klíčová slova: peníze (3x), konkurzu (2x), peněz (2x), finančních, insolventní, návrh, prohlášení, společnosti, věřitele, závazky, zkrachovalé

Liberec - První obvinění padlo v případu zkrachovalé autoškolyMWO, která připravila o peníze desítky klientů. Zaplatili si kurzy, autoškolu ale vůbec nedokončili a peníze jim nikdo nevrátil.
První obviněnou je jednatelka společnosti. 'Policejní komisař jednatelku stíhá pro trestný čin porušení povinnosti v řízení konkurzu,' sdělila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Ženě hrozí až tříleté vězení.
Obviněná jednatelka se podle mluvčí měla dopustit trestného činu tím, že věděla o finančních problémech autoškoly, přitom ale nepodala návrh na prohlášení konkurzu. 'Byla prokazatelně seznámena s výsledky hospodaření společnosti. Ta byla insolventní a nebyla delší dobu schopna plnit splatné závazky,' doplnila mluvčí Suchánková.
Pokračování na straně B2

Policie obvinila šéfku autoškoly
Pokračování ze strany B1
Policie od března prošetřuje více než padesát trestních oznámení, která podali klienti autoškoly z poboček v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípy se sídlem v Praze. Nejméně jich je z České Lípy, přibližně stejný je počet oznámení z Jablonce a Liberce.
Vyšetřování stále probíhá, kriminalisté si vyžádali další doplňky ke znaleckým posudkům z oboru ekonomiky. 'Nevylučujeme, že dojde k obvinění i dalších osob, a to z trestného činu podvodu a poškozování věřitele,' doplnila mluvčí Suchánková. Policie nevylučuje, že se ještě rozšíří počet trestních oznámení.
Řada poškozených totiž sice přišla o peníze, na policii se ale neobrátila. Jen v Liberci bylo poškozených na 150. Trestní oznámení nepodala ani Iva Šiklová z Jablonce nad Nisou. Liberecké firmě dala čtyři tisíce korun, nakonec ale mohla absolvovat jen teoretickou část a na jízdy už nedošlo. 'Ty jsme si museli doplatit u jiné autoškoly,' zmínila Iva Šiklová. Kromě peněz přišla i o čas. 'Přineslo nám to hlavně komplikace, protože dokončení autoškoly trvalo devět měsíců místo původně slibovaných dvou. Samozřejmě nás to stálo více peněz,' uvedla bývalá klientka autoškoly. Zatímco ostatní autoškoly nabízely kurzy v ceně kolem 7 tisíc korun, MWO je měla o 2 tisíce levnější. Výrazně ostatním přetahovala klienty. 'Byly to gangsterské praktiky, bývalý majitel prohlašoval, že nás všechny zničí,' uvedl majitel liberecké autoškoly Jan Hanzl.
Dveře liberecké pobočky autoškolyMWO se zavřely v dubnu loňského roku, krátce po převodu firmy majitele Mušuky na nové společníky. Brzy poté skončila i pobočka v Jablonci. Policie případ nemohla uzavřít dřív, protože stanovovala přesnou skutkovou podstatu trestného činu a zjišťovala, jak daleko se každý účastník kurzu v autoškole dostal. Vyčíslovala také škodu, její výše ještě není uzavřená. Již nyní je ale jasné, že to bude více než 200 tisíc korun.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

Autor: MF Dnes   |   Sekce: Krach levné autoškoly   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Neplatit autoškolám dopředu! Zita 12.9.2011 14:23